SD: ”Vi är inte emot invandrare utan politiken som tillåtit dem att komma” | Nyheter i Trelleborg – 24 timmar om dygnet – Helt gratis
Prata Politik – Del 2 Sverigedemokraterna

SD: ”Vi är inte emot invandrare utan politiken som tillåtit dem att komma”

Trelleborgs skattebetalare ska inte ta emot invandrare om inte Migrationsverket står för kostnaden och kommunen borde inte servera halalslaktat kött. Det är två av frågorna som Sverigedemokraterna lyfter fram i veckans "Prata Politik".

Gabriel Almlöf

Kl.19:08, 21 november, 2017

De flesta har bra koll på politiken i Riksdagen, men sämre koll här hemma i Trelleborg. Under sju veckor kommer 24Trelleborg träffa de lokala partierna i kommunfullmäktige. Som läsare kan du lära dig partiets politik på 90 sekunder via video och sedan fördjupa dig i text. Veckans intervju med Sverigedemokraterna är del 2 av 7. 

Sverigedemokraterna har de senaste åren ökat mest av alla partier. I valet 2010 nådde de 15,06 procent och 2014 fick de 20,22 procent. Till 2018 siktar SD på att bli störst i kommunen med cirka 30 procent. Samtidigt anklagas partiet för att inte driva politik i de viktiga frågorna. Något som är en definifitionsfråga kring vad som är viktigt, menar Sverigedemokraternas oppositionsråd Helmuth Petersén. 

LÄS MER: TV: Centerpartiet vill satsa på trygghet och bättre bussar till Klagstorp

– På lokal nivå har vi drivit frågorna för den lille mannen. Vi inte driver de absolut största frågorna, för det är faktiskt de som styr som ska driva dem frågorna. Vi kan ha åsikter och de har vi många. Vi har varit partiet som varit mest aktiva med motioner och interpellationer. Där slår vi de andra med hästlängder, säger han.

Partiet vill slåss för flera av de mindre frågorna menar Petersén och tar upp deras kamp för att kommunen inte ska såga ner palmer i onödan, om frågan om fåglar i Stadsparken ska avlivas och om gatstenen ska vara kvar i centrum.

Men samtidigt slåss man hårt för det som man själva ser som de viktigaste frågorna: sjukvården, äldrevården och invandringen.

– Vi har i många år kämpat för maten till våra äldre. Det är ingen liten fråga, det är en jättestor fråga. Kostpolicyn har vi haft mycket åsikter om. Det ska inte serveras halalslaktat och kosherslaktat kött i kommunen.

Frågan om invandring och integration är något som starkt sammankopplas med Sverigedemokraterna. Partiet målas ofta upp som främlingsfientligt parti, men det är en felaktig bild menar Helmuth Petersén.

– Vi tycker inte att det är fel på invandrare. Det är det många som tror. Vi tycker det är fel på politiken som tillåtit dem att komma. Hade jag varit i deras situation så kanske jag hade gjort likadant och åkt till ett land där jag får väldigt mycket. Det är klart man gör. Men det är politiken som tillåter det som är problemet.

Hur vill ni då arbeta med invandring och integration i Trelleborg?
– För det första ska vi inte ta emot en enda till om inte Migrationsverket täcker kostnaderna. Det får inte bli att kommunens skattebetalare ska stå för det. Kommer de sedan hit så måste det finnas arbete och en möjlighet att lära sig svenska. Det räcker inte med några timmar SFI. Vi behöver ha samma krav som för våra skolbarn med undervisning mellan åtta och tre, där de är i skolan och lär sig svenska. Genom språket kommer man in i samhället, säger Helmuth Petersén innan han lyfter fram problemen han ser med att ta emot fler flyktingar.

– Vi har en lång bostadskö till Trelleborgshem där många är ungdomar under 25 år. Får inte våra ungdomar en bostad i Trelleborg så flyttar de till städer där det finns bostäder. Vi vill gärna behålla våra ungdomar för de är vår framtid. Trelleborg får inte bli en sovstad med bara pensionärer. Då kan vi inte ge förtur till andra.

– Sedan har vi problemen med borgensövertagande från kommunen. Om en nyanländ inte kan betala sin hyra får han den betald. Det får inte våra egna. Det finns många ensamstående som kämpar med näbbar och klor för att ha råd med sin hyra. Men de får inte samma hjälp. Det är vi starkt emot.

På riksnivå har SD gått starkt upp men sett ut att stagnera i de senaste opinionsmätningarna. Men i Trelleborg tror Helmuth Petersén på fortsatt framgång.

– När vi är ute och träffar väljare så ser vi att det är ett väldigt stort intresse. Sverigedemokraterna har länge haft det ganska lätt i Trelleborg, säger Helmuth Petersén innan han ger sitt tips på hur valet kommer sluta.

– Jag tror och har en förhoppning om att vi kommer nå 30 procent i valet. Vi ser inte det som en omöjlighet.

Ett resultat som på allvar skulle utmana Socialdemokraterna om att bli kommunens största parti.

FaktaSverigedemokraterna i Trelleborg

Är ett av tre oppositionspartier tillsammans med Moderaterna och Liberalerna.

Oppositionsråd: Helmuth Petersén

Valresultat 2014: 20,22%

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

TV: Effektiva och roliga övningar i trappan

Intensiv träningsmetod som höjer pulsen rejält.

Redaktionen 24Sverige.se

Kl.09:56, 19 maj, 2018

När du tränar i en trappa får vaderna, sätet och höftböjarna arbeta ordentligt och oavsett hur vältränad du är så kan du utmana dig.

Passa på att lägga in lite trappträning under nästa promenad eller joggingrunda. Börja med ett par minuter. Spurta upp och gå ner. Utmana, testa, variera och pressa dig lite mer när du får kläm på det.

LÄS MER: TV: Tre nyttiga glassrecept som du inte får missa i sommar

LÄS MER: Alla artiklar av ”Familjefys med Emelie”

Det finns oändligt många varianter att få upp pulsen på med en trappa som redskap. Se filmen för några av många roliga alternativ att ta dig upp på!

Vi hoppas på en varm sommar och många svettiga pass i solen. Träning och sol… det blir inte så mycket mer win-win än så!

Happy running!

Emelie Elmes

Här hittar du Emelies Instagramkonto ”Familjefys”

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Här är Sveriges officiella VM-låt 2018

Nu har årets VM-låt släpps. Låten "Bäst när det gäller" är gjord av Gyllene Tider och Linnea Henriksson.

Gabriel Almlöf

Kl.10:10, 15 maj, 2018

Under tisdagsmorgonen släppte Gyllene Tider och Linnea Henriksson Sveriges officiella låt till fotbolls-VM 2018. Låten heter ”Bäst när det gäller”.

– Det har funnits ett enormt intresse från en rad artister att skriva VM-låten – att det blev Gyllene Tider känns helt rätt. För mig är Gyllene Tider synonymt med sommar, glädje och hits som förenar generationer. Nu krävs bara att vi presterar på planen också för att det ska bli en magisk VM-sommar, säger SvFF:s generalsekreterare Håkan Sjöstrand.

Även om bandets frontfigur Per Gessle gjort det mesta i musikväg, säger han att det är speciellt att få göra VM-låten.

– Att skriva den officiella låten är förstås en gigantisk utmaning som man inte kan tacka nej till. Hela Sverige, ja hela världen, är engagerade i fotbolls-VM så vi i Gyllene Tider blev enormt stolta när vi blev tillfrågade, säger Per Gessle.

Hör VM-låten i spelaren ovan. 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

TV: Tre nyttiga glassrecept som du inte får missa i sommar

Med de här recepten går det snabbt och lätt att "unna sig" i sommar.

Redaktionen 24Sverige.se

Kl.08:58, 12 maj, 2018

Under sommaren är det många som upplever att det är svårare att äta hälsosamt. Detta tror jag beror mycket på två saker. Känslan av att ”få unna sig under ledigheten” och mindre lust att stå i köket när det är fint väder bidrar snabbt till sämre alternativ.

Men om det finns goda alternativ på de där sakerna vi vill ”unna oss” då? Är det värt att stå i köket en stund?

De här tre alternativen på glass går både fort att göra och smakar galet gott! Enjoy!

LÄS MER: Alla artiklar av ”Familjefys med Emelie”

Mangoglass
Min absoluta favorit, helt ärligt en av de godaste glassar jag ätit! (Titta bara på konsistensen på videon!)

 • 200g fryst mango
 • 3 msk turkisk youghurt
 • 1 tsk agavesirap (honung, sötströ eller inget att söta med går precis lika bra)
 • 1 tsk pressad citron (eller mer om du gillar syrlig glass)
 • Mixa och servera direkt!

Banan och jordnötsglass

 • 2 skivade frysta bananer (mogna)
 • 1 dl osötat jordnötssmör
 • 1 msk honung
 • Mixa och servera direkt!

Chokladglass
Jag som älskar kakaosmaken använder bara dessa två ingredienser. Du kan ha i lite honung om du vill ha den sötare.

 • 2 skivade frysta bananer (mogna)
 • 1 msk kakao
 • Kokosflingor
 • Mixa banan och kakao. Strö över kokos innan du serverar!

Emelie Elmes

Här hittar du Emelies Instagramkonto ”Familjefys”

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

TV: Stryktipset – kan bli absurda pengar på 13 rätt

Det här är en favoritbetonad kupong. Men om det vill sig kan det bli absurda pengar på 13 rätt.

Redaktionen 24Sverige.se

Kl.17:49, 11 maj, 2018

Här är en favoritbetonad kupong som om det vill sig kan ge absurda pengar på 13 rätt. Det finns alltid nya och grymma speltips på Tipsarenan.

 1. Burnley – Bournemouth (1,2)

En av alla antingen eller-matcher denna vecka.

2. Crystal Palace – West Bromwich (1,2)

Betydelselös match och jag tror inte på kryss. WBA är i fin form.

3. Huddersfield – Arsenal (2)

I grund och botten är det en enorm klasskillnad.

4. Liverpool – Brighton (X)

Enbart CL-fokus för Liverpool just nu.

5. Manchester United – Watford (1,2)

MU en cupfinal kvar, vi går för pengarna.

6. Newcastle – Chelsea (1,2)

Känns ovisst.

7. Southampton – Manchester City (1,2)

Har Saints fått eller förlorat energi efter att bragden är ett faktum?

8. Swansea –  Stoke (1)

Begravningsstämning, vi tror på näst sämsta laget.

9. Tottenham – Leicester (1,2)

Leicester är väldigt oberäkneliga.

10. West Ham – Everton (1,2)

Vi tror det finns mycket mål att vänta här.

11. GIF Sundsvall – Brommapojkarna (1)

BP ett nummer för litet och stort minus för bortaplan.

12. AFC – Varberg (1)

Veckans bästa spik. AFC ser riktigt bra ut. Hemmaplan och konstgräs dessutom.

13. Brage – Falkenberg (1,X)

Brage förlorar inte hemma på Domnarvsvallen mot FFF 2018.

74895dbed8940b5a450bb5501de9602f

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

FAMILJEFYS MED EMELIE

TV: Träna med en kompis som redskap

Så får du till effektiv och rolig träning tillsammans med en kompis.

Förra veckan var det TRX som stod i centrum för semesterträningen men idag tänkte jag rikta fokus på ett helt annat redskap, träningskompisen.

Vi kommer långt på fantasi och med en kompis som motvikt blir träningen både effektiv och rolig. Detta kanske rent av får någon du försökt få igång att faktiskt börja träna.

LÄS MER: TV: Här är sommarens bästa träningsredskap

LÄS MER: Alla artiklar av ”Familjefys med Emelie”

Det brukar vara marklyft, knäböj och utfall som får mest uppmärksamhet när det kommer till benträning, men dagens träningspass innehåller fyra helt andra övningar och en avslutande utmaning för magen.

Övningarna i filmen:

* Enbenshöftlyft – 10-12 repitioner/sida. Knip till i övre läget.

* Benpress –  10-12 rep/person. Håll emot på vägen ner och tryck till på vägen upp.

* Finnen/omvända finnen – 10-12 rep. Stolt hållning. Gör övningen lugnt och kontrollerat.

* Finnen – 10-12 rep. Här kan du kräma ur det sista, håll emot så mycket du kan på vägen ner, tryck dig explosivt upp igen.

* Magutmaning – Denna är inte så muskulärt tung som den ser ut. Det handlar mest om viktfördelning. Testa några gånger. Helt plötsligt går det!

Gå gärna in på ”Familjefys” och berätta vad du vill läsa och se i kommande artiklar!

Emelie Elmes

Här hittar du Emelies Instagramkonto ”Familjefys”

Malkas milon 2

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng