”Trelleborg borde ha ett lag i Allsvenskan” | Nyheter i Trelleborg – 24 timmar om dygnet – Helt gratis

”Trelleborg borde ha ett lag i Allsvenskan”

Trelleborg borde ha ett lag i Allsvenskan. Det menar en av HBK:s spelare.

Gabriel Almlöf

Gabriel Almlöf

Kl.14:06, 16 oktober, 2017

”Trelleborg borde ha ett lag i Allsvenskan”
Foto: Lennart Månsson / Bildbyrån

På de senaste åren har Trelleborg tappat som handbollsstad. Men nu vill Trelleborgs HBK upp i seriesystemet igen. I fjol föll laget i kvalet till division 1 men i år ska man ta chansen, det säger mittnian Marko Lapcevic till Skånesport.

Målet är dock att nå ännu högre. Klubben borde finnas representerad i Allsvenskan menar Lapcevic.

– Målet den här säsongen är topp tre och att vi ska ta oss upp till division ett till nästa säsong. Jag tycker personligen att vi borde ha ett lag i Allsvenskan. Trelleborg förtjänar att ha ett lag i eliten. För några år sedan hade man två, säger Marko Lapcevic till Skånesport.

Det återstår att se om klubben klarar att klättra uppåt i år. Trelleborg har startat året med två segrar och en förlust. Klubben ligger just nu på plats sex i divison 2 södra.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

TV: Stryktipsförslaget som ska ge dig 13 rätt

En riktigt hög utdelning väntas i helgen.

Redaktionen 24Sverige.se

Redaktionen 24Sverige.se

Kl.15:55, 16 februari, 2018

Dags för ett ny omgång på Stryktipset och en riktigt klurig rad väntar. Den som lyckas pricka in 13 rätt kan förmodligen förvänta sig en riktigt hög utdelning.

För fler starka speltips besök tipsarenan.se.

1. Huddersfield – Manchester United (X,2)
Favorit i fara. CL väntar för hemmalaget och spelet hackar.

2. Brighton – Coventry (1)
FA-cup men ska vara klasskillnad. Veckans säkraste.

3. West Bromwich – Southampton  (X,2)
FA-cup. Saints mentalt övertag med 3 raka segrar i dessa möten senaste året.

4. Birmingham – Millwall (1,X)
En av få starka halv denna vecka. Hemma har flow nu.

5. Cardiff – Middlesbrough (1,X)
Ska räcka men hela gärna.

6. Fulham – Aston Villa (1,2)
Toppmöte och mål att vänta.

7. Preston – Wolverhampton (1,2)
Bortalaget tuffar på men det är vidöppet denna gång.

8. QPR – Bolton (1)
Chansspik, i brist på annat. QPR övertygar inte fullt ut.

9. Burton – Nottingham (2)
Formsvaga lag men vi tror borta vinner här.

10. Sunderland – Brentford (2)
Hemma svårlästa. Bortalaget kommer gå starkt under våren.

11.Oxford – Plymouth (2)
Plymouth med 4 raka segrar får nytt förtroende.

12. Shrewsbury – Rotherham (1,X)
Serieledarna i L1 mot laget som sitter på 5 raka segrar. Hemma starka hemma.

13. Southend – Portsmouth (1,X)
Southend sitter med hemmaplan och formen, marknaden tror på bortalaget.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Trelleborgare uttagen till landslaget

Före detta IFK Trelleborgsspelaren Cassandra Harletun har blivit uttagen till landslagslägret på Bosön. Men talangen riskerar att missa lägret.

Gabriel Almlöf

Gabriel Almlöf

Kl.12:03, 16 februari, 2018

Trelleborgare uttagen till landslaget
Foto: Bildbyrån

När F16-landslagets nya förbundskapten Pär Lagerström nu kallar in 42 spelare till landslagsläger på Bosön finns en trelleborgare med. Det rör sig om Cassandra Harletun, som till vardags spelar i FC Rosengård.

Harletun lämnade IFK Trelleborg för Malmöklubben 2015, men bor fortfarande i Trelleborg. Det är dock osäkert om hon kommer att kunna delta på lägret.

– Hon har varit skadad en längre tid och är inte helt bra än. Så tyvärr kanske hon får tacka nej. Men det kommer fler tåg, berättar hennes pappa Henrik Harletun.

15-åringen är också uttagen till FC Rosengårds F19 läger i Göteborg.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

”Jag gillar att spela framför publik – det höjer mig bara”

Mittfältslöftet från Gnosjö har bidat sin tid. Nu ska han ta allsvenskan med storm.

André Eriksson

André Eriksson

Kl.17:58, 15 februari, 2018

”Jag gillar att spela framför publik – det höjer mig bara”
Oscar Johansson. Foto: BILDBYRÅN

Han är lite av alla tränares drömspelare, Oscar Johansson, nyförvärv i Trelleborgs FF.

Ena sekunden är han uppe i sista tredjedelen och slår genomskärare med millimeterprecision, för att i nästa ögonblick vara hemma och blockera skott framför det egna målet. Som om grabben från Småland kunde konsten att  teleportera sig från straffområde till straffområde.

LÄS MER: Bekräftar: Mittfältstalang klar för TFF – på långtidskontrakt

Oscar Johansson är inte yttermittfältaren som springer ut till hörnflaggan för att trampa boll och göra överstegsfinter. Han föredrar en säker kortpassning bakåt i planen framför att chansa med ett spektakulärt rabona-inlägg – om det gynnar laget.

För Oscar Johansson själv är det enkelt.

– Jag gillar att göra andra spelare bättre, säger 22-åringen.

I stället för extravaganta shower vinner han publikens hjärta på andra sätt. Genom hårt arbete, noggrannhet, ett stort ansvarstagande över hela planen, och ett offensivt spel utan krusiduller.

Det behöver inte alltid vara mer komplicerat än ett snabbt vägg-spel följt av ett lågt vristskott.

Under sina pojklagsår i moderklubben Gnosjö IF fick Johansson tidigt lära sig att dra ett stort lass. Till den småländska lilla orten flockades inte länets bästa fotbollsspelare.

Ville man vinna fotbollsmatcher, fick man se till att göra det själv.

– När man är i en liten mindre klubb så har man ett större ansvar om man är en av de bättre spelarna. Då gäller det att göra det mesta rätt, och då blir man också en mognare spelare snabbare. Spelar du i Malmö FF så har du tio spelare till på planen som är bra – och då kanske du kan spetsa till dina kvalitéer mer – medan i Gnosjö IF tvingas man vara väldigt all-round, säger Oscar Johansson.

– Dessutom spelade jag i princip bara matcher. Förutom i mitt egna lag spelade jag mycket med A-laget och flera matcher med de som var ett år yngre.

Gnosjökillen bidade länge sin tid i den lilla klubben, men när han var 16 år gjorde han den med bil halvtimmes långa flytten till plantskolan IFK Värnamo. Efter att ha snittat tre mål per match under sin sista säsong i Gnosjös P16-lag var det dags att testa vingarna i en större akademi.

Och efter tre säsonger som startspelare i superettanlaget Värnamo ska Oscar Johansson nu göra sin allsvenska debutsäsong – i Trelleborgs FF.

– Jag är redo för allsvenskan. Jag kände mig redo redan efter förra säsongen, men då blev det inget, säger han.

Men efter succésäsongen 2017 kunde det inte bli något annat än allsvenskt spel för Oscar Johansson. IFK Värnamo slutade sexa i superettan – klubbens högsta placering någonsin – och den 22-årige yttern startade 30 av 30 matcher. Han gjorde nio mål.

Med bud på ett par till.

– Jag tror jag räknade det till sju ramträffar efter säsongen, skrattar Oscar Johansson.

Det snackades om att storklubben IFK Norrköping var intresserat, men efter ett besök hos Trelleborgs FF var beslutet aldrig särskilt svårt för mittfältaren.

– Trelleborg kändes rätt från första början. Jag var här och hälsade på och allting kändes bra, säger Oscar Johansson, som under försäsongen har dragits med en skada i baksida lår.

– Jag skadade mig under sista träningen med Värnamo men snart kan jag spela igen, säger Oscar Johansson.

Mittfältaren fick köpas loss från sitt kontrakt med Värnamo, som egentligen var skrivet över säsongen 2018.

– Värnamo har hjälpt mig väldigt mycket och det är skönt att kunna ge någonting tillbaka i stället för att lämna som bosman, säger Johansson.

I Värnamo var det tränarlöftet Christian Järdler som fick Oscar Johansson att nå oanade höjder genom att skräddarsy en ny roll åt honom. På pappret var han placerad som yttermittfältare – men när matchen sedan drog i gång var Johansson snarare en central offensiv mittfältare när laget gick till attack.

En liknande roll har Oscar Johansson och nye tränaren Patrick Winqvist diskuterat, en tränare som han för övrigt gärna jämför med Christian Järdler.

– Det känns som att det är två hungriga tränare som tror på sina spelare, sitt lag och sin idé. Det är såna tränare som behövs och det är också såna tränare som har lyckats den senaste tiden, säger Oscar Johansson.

– Kolla bara på lag som Östersund och Sirius som nu har etablerat sig i allsvenskan, eller Gefle som tack vare en ny, tydlig spelidé klarade hänga kvar i superettan.

Vad tror du att ni har för chanser i allsvenskan i år?
– Jag tror de är bra. Det är klart att man får jobba hårt som nykomling, och det har jag inga problem med, men jag tror att vi kan ha ett eget spel också. Det är viktigt, säger Oscar Johansson.

Hur mycket kittlar det att möta IFK Göteborg i premiären? Och sedan Skånederbyn mot Malmö FF?
– Det ska verkligen bli kul, säger Oscar Johansson med ett leende.

– Det är väl där det största steget ligger egentligen. Att åka upp till Tele 2 och spela inför 30 000 i stället för att möta Frej med 500 på läktaren. Men jag gillar att spela framför publik och det höjer mig bara, säger han.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Klubbarna skriker efter nya fotbollsplaner: ”Inte hållbart i längden”

Trelleborgs kommun saknar planer till stadens föreningar. Klubben FC Trelleborg tvingas dela sin verksamhet med träningsplaner på varsin sida av planen. "Man skäms faktiskt lite" säger FC Trelleborgs ordförande Leif Kajrup.

Gabriel Almlöf

Gabriel Almlöf

Kl.18:59, 13 februari, 2018

Klubbarna skriker efter nya fotbollsplaner: ”Inte hållbart i längden”
Leif Kajrup är ordförande i FC Trelleborg. Foto: Gabriel Almlöf

Under hösten stod TFF för en bragd, vinsten i kvalet innebär att Trelleborg återigen har en klubb i fotbollsallsvenskan. Men avancemanget kan också få negativa effekter för stadens andra klubbar. För att kunna uppfylla Svenska fotbollsförbundets krav på Vångavallen måste Trelleborgs kommun investera miljontals kronor.

En av klubbarna som känner oro är FC Trelleborg. Klubben är i stort behov av en ny plan, men nu är man rädd att det hamnar betydligt längre ner bland kommunens prioriteringar.

– Jag tycker det är fantastiskt att vi har ett lag i allsvenskan. Det är jätteroligt för staden. Men samtidigt måste kommunen lägga pengar på arenan, och de pengarna måste man ta någonstans i från. Jag är orolig för att budgeten för oss och andra föreningar kommer att att minska, samt att vi inte kommer få se några förbättringar av våra planer eller omklädningsrum, säger Leif Kajrup som är ordförande i FC Trelleborg.

På grund av planbristen i staden så tvingas FC Trelleborg dela upp sin verksamhet på två olika planer. A-laget huserar på Ymorvallen vid City Gross och ungdomarna får spela på fotbollsplanen vid Vannhögsskolan. 

– Vi har tre kilometer mellan våra planer, det gör det svårt att hålla ihop verksamheten. Vi skulle gärna ha bättre sammanhållning där ungdomarna ofta får träffa och inspireras av de äldre spelarna, men det går inte i nuläget. Vi har helt enkelt inte plats.

img-1867

FC Trelleborg har en av stadens största ungdomsverksamheter, men planbristen innebär att man riskerar att tappa ungdomar.

– Vi skulle egentligen behöva tillgång till tre planer. Nu har vi två långt i från varandra. Det gör att vissa träningar för ungdomarna slutar så sent som klockan tio på kvällen. Det är inte hållbart i längden. Vi har också svårt att få till matchtider eftersom så många ska samsas om planerna, säger Leif Kajrup och fortsätter.

– Vi möter ofta lag i Malmö som har jättefina anläggningar, med bra omklädningsrum och kiosker. När de sedan kommer hit så skäms man faktiskt lite. Vi har omklädningsrum i baracker eller långt från planen. Vi har ingen kiosk eller någonting. Det är väldigt tråkigt med tanke på att vi är en duktig förening när de kommer till det sportsliga. Men vi har inga bra anläggningar.

Leif Kajrup drömmer nu om en ny multiarena norr om Lillevång, innanför ringvägen. Gärna med plats för flera föreningar som kan samsas om utrymmet.

– Jag vet att många andra föreningar är i en liknande situation. Det behövs fler planer. Vi är villiga att till och med bygga själva. Jag går gärna in och jagar sponsorer, men det minsta vi behöver är nyttjanderätten till marken. Men tyvärr går det inte så fort.

img-1866-fctrelleborg

Känns det som att trelleborgarna stirrar sig blinda på bara TFF? – Nja, inte om man ser till allmänheten. Där tänker man på alla föreningar, men inte från kommunens sida. De verkar inte bry sig lika mycket om till exempel FC Trelleborg, säger Leif Kajrup och fortsätter.

– Alla föreningar behövs i Trelleborg. Vi och de andra lite mindre klubbarna är med och bidrar till TFF:s succé. De värvar många spelare från FC Trelleborg och de andra lokala klubbarna. Vem vet, det kanske är någon av våra ungdomar som blir en allsvensk stjärna en dag. Då tycker jag det är viktigt att vi ger dem goda förutsättningar att lyckas.

Men drömmen om en bättre framtid är just bara en dröm. Kajrup tror inte på att kommunen kommer satsa på nya planer den närmsta tiden.

– Tyvärr tror jag inte att det kommer hända någonting. Jag vet att vi kommer få lite bättre förutsättningar när Lillevångsskolan är klar. Då har vi omklädningsrum och slipper barackerna. Men det år några år bort och det löser fortfarande inte problemen med att vi tvingas dela vår verksamhet på två sidor av staden.

Om ingenting händer snart så riskerar TFF:s plantskola att försvagas, menar han.

– Jag är rädd att klubbarna förlorar spelare om vi inte får till bättre anläggningar. Det vore tråkigt för hela Trelleborgsfotbollen.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Beskedet: Så kommer Vångavallen att förändras

Trelleborgs FF presenterar nu en rad åtgärder för Vångavallen. Bland annat får hemmaklacken en ny plats. "Vi får en riktig ståplatsläktare med tajta rader, tak och banderollplatser" säger True Blues ordförande Emil Wihlborg.

Gabriel Almlöf

Gabriel Almlöf

Kl.15:21, 13 februari, 2018

Beskedet: Så kommer Vångavallen att förändras
Foto: Mathilda Ahlberg / Bildbyrån

Trelleborgs FF avancemang till allsvenskan i fotboll har kommit med en del kostnader. Vångavallen uppfyller inte fotbollsförbundets krav och nu arbetar klubben och kommunen för fullt för att få arenan klar till premiären den 1 april.

– Vi räknar med uppåt 50 000 besökare på Vångavallen under året. Då ska arenan och arrangemangen kunna stå som god ambassadör för både kommunen och klubben, säger Mattias Kronvall, klubbdirektör i Trelleborgs FF.

Nu presenterar Trelleborgs FF några av förändringarna på Vångavallen. Bland annat kommer entrén för bortasupportrarna att flyttas på grund av säkerhetsskäl. Den nya entrén kommer att flyttas till Östervångsparken. Det innebär även en ökad trygghet för hemmafansen.

– Vi får en helt annan möjlighet att genomföra visitering på det västra insläppet och det blir enklare att stanna supporterbussarna på Söderslättshallen. Det blir en tydligare gräns mellan hemma- och bortasupportrar vilket är värdefullt, speciellt vid vissa matcher, säger Trelleborgs supporterpolis Jan-Ingvar Nilsson.

Flytten av bortaentrén innebär att man som hemmasupporter inte längre kommer att kunna gå in via entrén vid Östervångsparken. Istället öppnas båda entréerna vid Östervångsvägen upp för hemmapubliken. Samtidigt flyttas hemmaklacken till den plats som bortasupportrarna huserade förra året. Ett omdiskuterat beslut som ändå välkomnas av supporterföreningen True Blues.

– Jag tycker det känns som en bra lösning. Vi får en riktig ståplatsläktare med tajta rader, tak och banderollplatser. Det var någonstans det viktigaste för oss. Man har verkligen prioriterat hemmafansen före bortafansen, säger True Blues ordförande Emil Wihlborg.

I medierna har det samtidigt diskuterats om Vångavallen kommer att stå klar den allsvenska premiären, men sportchef Mattias Kronwall är optimistisk.

– Vår är övertygade om att vi kommer att ha arenan klar. Vi har naturligtvis en plan B men det är ungefär 50 dagar kvar till premiären. Det blir fullt upp men vi ska lösa det, avslutar Mattias Kronvall.

FaktaNågra förändringar som planeras på Vångavallen

  • Åtgärder enligt krav från polis gällande säkerhet såsom staket, kameraövervakning och justering av entréer

  • Hemmasektionen flyttas till tidigare bortasektionen

  • Ytor asfalteras

  • Förstärkning av arenabelysning

  • Ny läktare för bortasupportrar vid västra ingången

  • Hospitality-yta och pressrum enligt krav från Svensk Elitfotboll

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng